04.11. +2, päeval +5, päikepäikepäike. Nädalavahetuse sügistorm on möödas. Korjasin kilekotid, plastikämbrid ja puruks löödud tünnikaane peenardelt üles. Ehk saab veel kokku liimida...Kilekotte oli palju ja osad võõrast värvi, vist ei olegi kõik meie omad aga prügikasti nad lähevad. Ja ega vihmaga polnud muud teha kui toas vaibakaltsu kerida, vaha sulatada ja sauna teha. Leidsin Mirkost ka hingekosutuseks ühe päris ulmeka. Kahjuks on ulme nime alla pandud ka kõik muu mudru, mis ei muude žanride alla ei mahu ja seal on tõesti igasugust jama. Nõnda, et siis nn "päris ulmekaks" kvalifitseerub ehk 10 raamatu kohta vaid üks. Kui sedagi. Praeguse nimi on "Tähevaade", autor Sanderson Brandon. Julgen soovitada, kuigi see on triloogia keskmine osa.
06.11 +11, pilvine soe sumedus. Hingedepäeva paiku kõiki novembritoredusi (tormituuled, külm vihm, kõledus, lumekruubid) demonstreerinud ilmataat leebus selleks nädalaks. Juba kolmas mahe päev ja ideaalne aiatöödeks. Ega siin muud suurt polegi kui vihmaveetünnid tühjaks teha, alpimätastele ja kaktustele klaasid peale ning siit ja sealt röövkannikest killida. Aga kui kristalselt aus olla, siis hakkab tasapisi aiatüdimus tulema. Õitseb vaid neli astrit, kaks dumosust, keegelaster ning südajalehine aster ja peoga üksikuid õisi ebamagunate, sarvkannikeste, priimulate, rudbeckiate ja kurerehade peal.
08.11 +9, pilvine. Olles järjega alpikaljudeni jõudnud on täiesti ühene hinnag, et parasniiskes muutuvad alpikaljud saastamagnetiks. Alles 2 kuud tagasi lõin korra majja ja mis ma näen - kõik, kellele vähegi ronida on antud, need ronivad jälle alpikaljudele (nõmm-liivateed, salakavalad samblad, lõuna-lambavaip, roomav metsvits jne) ja seemneid levitavad umbrohud on sügisel ka seda piirkonda täiesti üksmeelselt rünnanud. Mõtlesin, et sip-sap ja korras, aga võta näpust. Oma kolm päeva läheb seal selle nokkimisega ära.
12.11 ikka veel mahe november, ilma öökülmadeta, päevad pilvised ja kuni +7. Klapperjaht röövkannikesele on lõppenud. Krundil ei ole minu teada enam MITTE ühtegi silmahakkavat selle sordi lehekest ja ma panin kevadisele aednikule ekstra südamele, et mission first on aprillis see, et ära tuleb killida viimased isendid, mis kuskilt nina pistavad. Mul on tast nii silmini, et isegi sillutisepragudest koukisin välja. Nii mastaapset suurpuhastust pole varem olnud, aga oma viga. Ja Kesse ta üldse aeda tõi? Teemavahetus.
Kepikõnniringil kohtasin vana tuttavat harakapaari, kelle pesa asub siberi kontpuude punase võsa keskele peitunud vanade pajude otsas. Harakad kadusid mu teelt kuidagi vargsi, vahel on kätsatamist rohkem. Sadas imepeenikest uduvihma ja üle Välja kauguses paistvad metsad olid uttu mattunud. Niisugune niiske ja soe novembri keskpaik.
15.11 +9, pilves. Päevavalgust jääb aina vähem järele. Käisin korra aias ja nägin esimese asjana peenras kahte röövkannikest, kusjuures ma isegi ei otsinud. Kohe LÕIKAS silma. Tuleb veel korra üle käia, ilmselt muundusid nad jahi ajaks sinilillelehtedeks või millekski muuks nunnuks, ma üldse ei imesta. (Silma ette tuleb AI muundumisklipp röövkannikesest sinililleks ja tagasi:) Aga tubasel rindel on jälle vaibavabrik avatud ja päris tore oli esimest meetrit kokku kolksutada.
16.11 +10, pilves, tuuline, õhtul jälle sügistorm. Parkimisplats, mille eelmisel nädalavahetusel puhtaks tegime, on taas lehti täis. Mul on lehekomposti kastis just veel paar ämbrit puudu. Ootan paar päeva, äkki tassivad sügistuuled veel juurde. Lehemuld on parim muld, aga nii palju mul praegu ruumi pole, et lehti ka suuremal hulgal sisse importida.
Panin täna jõulukeeksi puuviljad konjakisse likku. Eelmise aasta tegu tuli nii põrutavalt hea, et seda lihtsalt peab kordama. Leotuseks kulus kaks pudelit. Õigus, naine ON viinaraiskaja.
19.11 0 kraadi ja esimene lumi. Kirmekest on vaevalt 1 cm, kuid maailm on ikka täiesti valge. Samas laskis soe novembrialgus õuetööd kõik ära teha. Polegi au olnud nii korras aiaga talvele vastu minna. Pokumees niitis isegi oktoobris kasvanud muru ära. Nii, et tere, lumi! Muidugi sulas see õhtuks ära.
20.11+1, sedakorda sajab paksu lund, kuid pigem on tegu nn lumememmelumega, sest räitsakad on veest rasked ja langevad nagu kivid. Hüpnotiseerivalt aeglaselt langevast jõululumest on asi kaugel. Kuid maa on juba täitsa valge. Esteet minus tõstab pead...missugune ilus vaade - meie tänava pihlakas on pilgeni marju täis, punased marjakobarad tihedas lumesajus...
23.11 Paar ööd on olnud -4, päevad +1, poolpilvitusega, lund on vaid õhuke kirme. Täna on jõulukeeksi tegemise päev. Seekord lisasin riivitud sidrunikoort, kuid kuivatatud puuviljade osas...kui kirsid ka oleks olnud, oleks perfektne saanud. Nii, et 100% rahule ei jäänud kuid puuviljade leotusest tagasi tulnud konjak oli sama hea kui eelmisel aastal. Tavaline taks on, et leotuseks kulub kaks pudelit, tagasi saab ühe. Ja see on juba pigem liköör, kuid vägaväga hõrk.
27.11 +7, pilves. Soe nädal algas juba esmaspäeval. +9 on novembri kohta päris soe. Härra Tibu üritas isegi verandal ööbida kuid ilmselt on toakuub ikka niipalju hõre, et poole öö paiku hakati ukse taga lõhkuma ja isand tuli sisse lasta. Unise peaga lasin kassi sisse ja magasin edasi. Hiljem selgus, et olin lasknud tuppa Bondi ja silmini solvunud Härra Tibu laamendas ukse taga edasi. Mitu korda ma pean ühte ja sama kassi sisse laskma? Segane öö oli.
30.11. +5, pilves. Ühtlased plusskraadised ja pilvised ilmad. Ilus mahe november. Lühikesed hallid päevad, õhtuti küpseõunad ahjus. Alustasin neljanda vaibaga ja väga intrigeeriv on. Sest tegemist on aastate jooksul kogunenud materjalidega nagu teksa, villane roheline ja villane must. Neid materjale ei ole nii käes, et muudkui võta ja tee. Teksaribad on kokku õmmeldud ja seal erilist loomemomenti pole, lihtsalt, et milline see valmistulem saab, see on väga põnev. Aga villaste vaipade wärk on juba looming, kulgeb aeglaselt ja kavatsen nautida. Esimene ongi villane roheline.
mina nautisin novembrit üldiselt aknast, polnud nagu suurt jõukohast teha ka. Aga üldiselt on sügis olnud sel aastal tore. Talveilminguid oli meilgi kuigi minimaalselt aga asi toogi. Mina pole veel seda kaasakiskuvat ja nauditavat tubast tegevust leidnud. Esialgu, ma loodan.
ReplyDeleteNovembris käib ka mul aiavedru maha. Vaatasin selle aasta pulsikella kokkuvõtet kuude lõikes. Aprill ja mai olid aias ringitraavimise kuud, kõige rohkem samme, keskmine ligi 6000. Suvel palavaga oli liikumist vähem, kastma ka väga ei pidanud ja augustis elutegevus jälle elavnes, istutused, teadagi. Praegu on aiast nii puhkus, et isegi jõulupärga ei viitsi ukse peale teha. :)
ReplyDelete