Tuesday, June 25, 2019

Enne ja pärast jaani

Päris hea vilja-aasta on tulemas. Toompihlakas ja karvane viirpuu on paksult marju täis, rohelisi mummukesi paistab nii ploomi, õunapuu kui ebaküdoonia okste vahelt ja hiina sidrunväändik kannab esimest aastat. Sidrunväändikul pole küll palju marju peal kuid hea algus seegi, näitamaks, et taim saab marjade meisterdamisega hakkama. Viimastel aastatel olen hakanud mõtlema, et äkki...noh, isane või nii, sest ta on mul juba ca 7 aastat aias, aga vilju ikka netu.
Jätkub minu lemmiksuvi. Kõrged tuulised taevad, mõned pilved ja sooja 18-22 kraadi. Nirvaana. :)
Nädalavahetusel panin jupi uut peenrapiiret maha ja nagu ikka, sai natuke rohitud ja niisama. Aias ringi vaadates komistab igasuguste tööde otsa. Vaene kukehari on kahe vana ülbe hosta vahele lõksu jäänud, tarvis ära päästa. Mõnede uusistutuste kastmised on kah igapäevane rutiin. Vahepeal käin kauatahetud vahakübara lehti katsumas, on ikka imeasi küll, täitsa nagu vahast.
Aga pojengipalavikust ka: selle suve suursündmus oli Bartzella. 17 õit! Ja mitte kõik ühekorraga vaid ta alustas nädal enne jaani ja kollast pitsivahtu jätkub nädalaks veel. Taim oli ostetud pakijuurikana 2016 märtsis. Esimesel suvel pongestas paar niru vart, teisel suvel tegi juba tugevad varred, aga õisi polnud. Kolmandal suvel olid mõned õied ja tänavu siis selline üllatus.
Kõik õied on ühteviisi suured ja lopsakad, väga hea pojengisort, julgen soovitada.
Õitsema läksid ka teised uued pojengid, nimetu valge Merikeselt
Alguses on keskosa kollakas ja natuke madalam, jääb nagu mulje suure koheva südamikuga lihtõiest, kuid mitu päeva vana õis kasvatab keskosa suuremaks ja lõpptulemuseks on valge täidisõis. Ilmselt vanaaegne sort. Ilus ja õis kestab kaua. Alguses...
Ja pärast.
Erilised kaunitarid on Merikese roosa ja Anni roosa.
Merikese roosa on tiheda beebiroosa õiega ja avaneb veidi varem.
Tal on aromaatne pojengilõhn. Tervitustega Merikesele! :)
ja portreena ka, südamikust paistab veidi kollaseid tolmukaid
Anni pojengi õis on ka avanedes tihe ja kompaktne ning meenutab lõhnalt roosi.
Lihtsalt imeline sort. Äitäh! :)


Kansas on ostetud poest ja edeneb ka päris kenasti. Tema plussiks on tugevad õievarred, ilus värv, kauapüsiv õis ja vitaalsus. Esialgu vaid kolm õit.
Ann Cousins õis on õrn ja sulgjas, keskelt veidi kreemikas, mis hiljem täiesti valgeks pleegib. Õrn veidi kannikest meenutav lõhn.
Esimese aasta kohta kaks õit on päris hea.
Sarah Bernard ja Sweet Harmony sel aastal veel ei õitse. Ka vana hea Festiva Maxima on kolimise pärast solvunud. Kaks õit olid, kuid nirud. Karl Rosenfield, ka mu suur lemmik, oli sel aastal kehvake ja õitses ruttu ära. Ta on natuke varasem ja tema õitseaeg sattus põuastele päevadele.
Red Sharmi pilt on paari nädala taguses ja ahtalehised pojengid maikuu blogis.
Aga muidu kisub jungliks. Teadagi, südasuvi - on soojust ja päris põuane ka pole.
Peenravaade
Maasikalõhnaline ebajasmiin
Jaanipäevane õuevaade

Sunday, June 16, 2019

Eriti nirvaana aeg

Päike paistab, kuid õues ei ole troopika. Muld on põhjalikust vihmast korralikult niisutatud ja kasta pole vaja. Kõik mis mulda paned, läheb kasvama. Rõõmu teeb, et hiina sidrunväändikul on esimest aastat viljad peal. Arbuus kasvukas tegi esimese õie ja jaanipäeva paiku on oodata uusi pojengiõisi. Tavaline nädalavahetuse menüü: natuke rohimist, natuke peenhäälestust, äraõitsenud õite eemaldamine ja mõnusad veranda veerandtunnid. Suvi ju. :)
Kenapilt poseerivate laukudega
jumalik sinine kollasel, ei saa üle ega ümber, andeks kui mõned pildid korduvad :)
Esiplaanil trompet-paradiisea, tagaplaanil valge moosesepõõsas
veel lauke
Hispaania ebahüatsint
Varjumäng
prügikastist valge nõmme-liivateeni
Pastell
Aqalegia bertulonii
Selaginella borealis moodustab salapäraseid huvitava struktuuriga püstiseid varsi
Alyssum spinosum


Saturday, June 15, 2019

Poole juuni peal

Sellel nädalal oli normaalne suvi. Selline nagu ma lapsepõlvest mäletan. Väheke tuuline, muretute valgete rünkpilvedega ja mitte eriti kuum. Eelmise nädala vihmast oli meie liivase mulla jaoks vähe. Kastsin istutusi, roose, pojenge ja õitsejaid. Kastsin esmaspäeval, teisipäeval ja kolmapäeval. Uskumatu kuidas tuul ja päike viimsegi niiskuse viivad. Hoolimata reedesest vihmast vajusid Spinnakeri lehed juba paari päeva pärast longu. On viimane aeg hakata oma mulda savisemaks timmima.
Kolmapäeval toimus suhteliselt spontaanne jalgratta-lilleralli Saku peal ja neljapäeval oli futulandis aiapidu. Neljapäeva hommikul sadas maha suur sirge vihm, mis kestis poole päevani. Siis puhus klaariks, külalistele näitas aed end parimast küljest - päike paistis, liblikad lendlesid ja linnukesed siristasid, õhtul tuli jälle paksu vihma. Nii paksu, et sillutis ei suutnud vastu võtta ja nõmme-liivateede vahele tekkis lomp. Seda oli päris imelik vaadata, sest sillutise all pole mulda vaid liiv ja kivid. Nädala alguse pildirida:
Sulnis kooslus tradeskantsia, hosta ja murulauguga.
Õrnroosad seemnekülvi incarvillead.
Incarvillea zhongdianensis, imeväikesed lehed ja suur õis
Asperula sintenisii
Kimpkellukas
Jänesekapsad
Dianthus arpadianus
Suvine kivilapilt
 Külmakandi rõõmus esieksoot, Euryops acraeus
Asperula nitida
Lõpuks ometi õiges kohas




Saturday, June 8, 2019

Kuumalaine

Kuumalaine ajal avaneb rekordkogus õisi, ühed kuhtuvad, teised alustavad: Sprengeri tulp

pojeng Red Charm
Kõige ilusam tulikas aias. Tervitused Merikesele! :)

Valge murulauk
Incarvillea chongdianensis
Selle nädala troopikakuumus ja kuumarekordid päädisid päris kena vihmaga reede õhtul. Pole midagi paremat kui koos kassiga verandal vedeleda ja vaadata kuidas su janus aeda hakatakse kastma. Esimene pilv lõi tolmu kinni, teine kastis juba korralikult. Ilus. Aga olnud kuuma tõttu on jälle selline tuttav tunne, et kui nüüd kõik asjad korraga ära õitsevad, mis siis ülejäänud suveks jääb?
Täna on jälle 28 kraadi varjus. See vihma asi võiks rituaaliks kujuneda.
Tänased pildid.
Incarvillea younghusbandii on aias kaks talve olnud. Eelmisel suvel oli ta viletsake. Vahetasin mulda ja kasvukohta. Näis, et meeldis talle.
Kivilakribusid veel: keraslill `Nana`
Veronica oltens
Veronica prostrata `Nana`, tume kimpkellukas ja penstemon barretiae
Euryops acraeus
Kaljude vahelised teerajad kipuvad ka viimasel ajal ära haljastuma
Algab nelkide aeg
ka valge on puhkenud
Kingalilled hullavad peenras.
Asperula boissieri
Asperula sintenisii
Arenaria purpurascens