Saturday, March 21, 2020

Täispurjes kalendrikevadeni!

pühapäev 08.03.
Veel ei ole aeg katteklaaside ja katteks olnud kuuseokste ära koristamiseks või vähemalt on mul selline tunne, et veel ei ole. Kõiksuguste ninakeste kasvuisu ja õite hulga järgi otsustades aga oleks ikka küll. Asja paneb paika kõle tuul mis nädalavahetusel peffa puhub ja agarate mõtetega aednik tõmbub siivsalt tagasi tubastesse sfääridesse.
Maja kõrval kaitstud nurgakesse istutasin suvel Paeonia cambessedesii. Kes ei tea, siis on tegemist lõunamaa lapsega, keda ka Mallorca pojengiks kutsutakse. Kaunis ühekordne roosa õis lopsaka kuldse tolmukatutiga, taime kõrgus on ca 30 cm.
Sügisel katsin istutuskoha kuiva okkakihiga ja asetasin selle peale tüki vineeri. Kivi kõige peale raskuseks. Kevadel olen alates veebruarist vähemalt kord nädalas vineeri alla piilunud, et kas on juba midagi, aga seni õnneks vaikus. Täna nägin roosat vastu vineeri pitsunud ninakest.

reede 13.03
Vaibavabrik on tänavu uskumatu maniakaalsusega töötanud, kõigepealt kolm erinevat niidikaltsukat Lapse uude buduaari, siis neli valget kahemeetrist poisi büroosse ja hetkel mõnulen villase kaltsuka kallal. Nüüd on aeg omaenda triibuprojektide jaoks. Soe tali on vaibavabriku sõber. Pole vaja pikalt tuba soojaks kütta, saab kohe tööle asuda ja see on mõnus.
Millalgi jaanuaris hakkas uudistes vilksatama klippe koroonaviirusest. Et Hiinas ja Wuhanis ja muudkui levib.
Meedia, see külakell, haaras teemast rõõmuga kinni. Usinasti kajastati nakatunute ja hukkunute numbreid. Märtsis jõudis koroona otsaga ka Eestisse. Poole märtsi pealt kehtestati riigis eriolukord, koolid, lasteaiad, teatrid ja muud kohad kus palju inimesi koos käib, pannakse kinni. Kui 1. maini soovitatakse istuda niisama kodus või teha interneti kaudu kaugtööd, kel see võimalik. Üleeile puhkes linnas ostupaanika. Poed osteti tühjaks. Kummalisel kombel oli ka mujal euroopas eriti ihaldatud kaubaartikliks vetsupaber. Väga veider. Lõpuks selgus, et seda toodetakse Hiinas.  Inimestel on hirm, et kui Hiina on kinni kiilunud, siis peab varsti jumalteabmillega hakkama tagumikku pühkima. Siis oleks justnagu mõistetav, aga meile tuleb seda ka Poolast ja Soomest. Kummaline jah. Moodsa maailma hirmud...
Sakus olid poeletid küll natsa hõredamad kui muidu kuid päris tühjust silma ei hakanud.
Laupäev, 14.03.
Öösel sadas maha õhuke kord lund. Hommikul tõusnud hele päike asus seda kohe sulatama. Hakka või kartma neid päikesepäevi...Päeval on kena soe ja öösel tuleb Urr. Nagu ikka märtsis olnud on. Aga mullast väljas olevad ninakesed ju arvavad, et on aprilli keskpaik.
kolmapäev 18.08 Eile hommikul oli jälle -8.

Jah, õues on selline suhteliselt linnusädinane edenev või kahanev kevad, kuid inimesed on täiega ära pööranud. Hästi kummaline olukord. Kui tööle sõita, on linn tühi nagu nädalavahetuse hommikutel kui enamik linlasi alles kodus magab või hommikukohvi joob.
Meie labor tööd kodus teha ei saa ja mis seal siis ikka. Igaüks istub oma toas, hajutatuse mõttes on meil ok ja muudkui nohistame oma projektide kallal.
neljapäev 19.03
Hommikuse kõnniringi ajal lendas hanede kolmnurk üle pea. Ivakese aja pärast veel teinegi. Kaagatati erutatult, kuid rivi püsis sellegipoolest ühtlane. Täna on metsikmetsik päike väga sinise taevaga kus ei ole mitte ühtegi pilve. Jaama juures tagus rähn plekkmütsikest, millega on kaetud elektripost. TRRRRRT!!! ja kaheteistsekundiline paus (ilmselt puhkas pead), aga väga isane hääl, kujutan ette, et teistel rähnidel võtab põlved nõrgaks.

Aiaringi tehes avastasin transilvaania sinilille poja. Votkus lops! Ons tema siis talvel kasvanud? Sügisel ma oleksin ju märganud...või siis mitte... Aga veel põnevam on see, et tibuke kasvab nii roosast, sinisest kui valgest transilvaanlasest ühekaugusel, et mis värvi võiks olla tema õis?

Oh, nii isutab juba aia järele, aga tavaliselt kõmatab nädalavahetustel kas miinuskraadid või sajab vihma. Kumbagagi pole hea. Ehk on tuleva nädalavahetusega rohkem õnne...
20.03. Tere kevad! :) Hoolimata eilsest pilvitust ilmast ei olnudki öö pakaseline. Selline -0, aia peal on veidi niisket härma. Varasemad krookused on hiilgevormis.
Golden beauty
Romance
Cream Beauty
Blue Pearl
White Triumphator
Purple Gem
Sunshine
Sea Breeze

Nagu müür

Ja veel
Ning kivilad hakkavad tasapisi õide minema, saxifraga burseriana Grandiflora
saxifraga b. Falstaff
Draba hispanica
Kõige varasem saxifraga, silt on minema pannud
Ungari sügislill

Poolunes

Elmera racemosal on huvitav kaitsevärvus
21.03. Varahommikul -9. Hea, et õhtul Mallorca pojengile mütsi pähe panin. Ma olen seda varemgi tõdenud, et mitte meie talved ei tapa vaid hoopis kevaded. Ees on imeline päev pilvitu taevaga ja öösel tuleb pakane. Kaunist kevadet! :)

8 comments:

 1. Kaunist kevadet sullegi, muidugi isutab, eriti kui ilma läbi akna vaadata ja vahel ka aknal kõõludes aga õues on kõle, eriti täna. Kevad oma ninadega on eriti põnev aeg, sest kesse mäletab neid sügisese aedniku tegusid :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jah, sel sügisesel on täitsa huvitav psühholoogia, profileerin siin vaikselt, tulbid on tohman hostadele peaaegu pähe pannud. :)

   Delete
 2. Ilusat ja lillelist kevadet.Need esimesed saxifraga õied on imelised,minul veel nuppus.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jah, avastan ise ka neid põnevusega. Mõned väikesed on kõigest kahe rosetiga, aga ikka juba õienupp peal ja puha. :)

   Delete
 3. Selle paberivärgiga peab ette vaatama! Austraalia sõbranna räägib, et neil juba nii kitsas käes, et kergemate käikude tarbeks tuleb taimelehti kasutada. Baklazaani omad pidid eriti head olema! 🤣

  ReplyDelete
  Replies
  1. Iseenesest ju väga öko. Haha, ma isegi googeldasin. :)

   Delete
 4. Tugevat tervist teile! Tistou kommentaari lugedes meenusid sinu 'kribu-aadud', need vist häda korral ei aita:) Vähemalt naerma ajas ja tuju hulka parem :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. See on õigus, et kivilaga jääb kindlalt hätta ses asjas. :)

   Delete