Tuesday, March 1, 2022

Külmakandi kena küünlakuu

Äärepealt oleks pannud pealkirjaks "Kole küünlakuu", sest see oleks nii hästi kokku hakanud "Jubeda jaanuariga", aga mis seal salata, ei ole sel tänavusel veebruaril viga midagi. Lund on küll hullusti, aga pakasega kollitatud ei ole.

03.02 -5 kraadi, täispilvitus ja pärlmuttervalgus. Selle valguse pärast on veebruar  üks sümpaatsemaid talvekuid, eriti veel kui tulevad need erksa sinitaeva ja kuuma päikesega päevad (millalgi) ning õhtuti hõõgub loojangukaar tükk aega punases kumas. Aga selliseid päevi ei ole veel olnud. Mis siis uudist? Lumega on jätkuvalt hästi ja seda leidub kõikjal täiesti ogarates kogustes. 

Pühapäeva öösel sadas 20-30 cm, esmaspäeva öösel 15 lisaks. Lauskmaal on lumi põlvini, aias sügavam, sest teeradade, katuste ja parkimisplatsi lumed peab ka kuskile loopima. Aga ma ei virise või midagi sest alati võib hullemaks minna. Omajagu rõõmu teeb lõpuks käima läinud vaibavabrik. Ja kevade ootamine on ka päris tore tegevus. liiatigi, et nüüd pole tõesti enam palju jäänud. 

04.02 Varahommikul -8,3. Päeval päike, aga kahjuks läbi õhkõrna pilveloori ja õhtuks jälle pilves. Vaja oleks jõhkraid kuumi päiksekiiri, mis küüned lumme lööks ja siis see sulaks ja sulaks...ja sulaks...Lumemäed teede ääres hakkavad liiklust segama. Männiku teel linnas on äärmine rida nii kitsas, et kohati tuleb ühe rattaga keskmises reas sõita kui ei taha teeäärse lumemüüriga põkkuda. Ja vanasti nii avar kaherealine töökoha hoovist väljasõit on muutunud ühe auto praoks lumemägede vahel, mis autokatuseni ulatuvad. Ilmajaamade andmetel ootab ees õnnis kaks nädalat sulailma. Saab näha...

06.02 Üksainus pilk läbi akna autokatusele ja...kena, kena, jälle on öösel 10 cm lund juurde tulnud. Vahel on see 5cm või vähem või rohkem, aga mitte ühtegi ööd ilma lumeta. Vähemalt mingigi kirme peab olema alati esindatud kui just teeradade lahti lükkamisega päris jõusaaliks ei lähe. See talv jääb meelde oma pikkusega (täisvalget detsembrit pole kaua olnud) ja lumerohkusega. Jee, aga öösel läks sulaks! :)  Küll soliseb ja katustelt langeb lund. See on nüüd selle toreda pika sula algus.

 Tegin päeval natuke seemnete inventuuri. Oh seda vaest sügisest aednikku, oli vist peale rämedat öökülma seemnepoodi sattunud ja kõiksugu asju kokku kahminud. Ilulina, õlelillede, saialillede ja kurgiga olen ma nõus, aga kuhu peaks panema idamaguna, lehtpeterselli, neitsikummeli, estragoni, hiina astrid (!) ja kaks pakki punast lillhernest? Eks ma pea siis midagi leiutama, ilmselt mingid suuremad kasvukastid vms. Potid kuivavad suvel jube ruttu läbi ja see ei ole praktiline.

10.02 -3,5 Helevalge päev imekauni päikesetõusuga. Kass teab kuidas esimesi päiksekiiri kasukasse püüda. Bond tukub aia peal. 


Hiljem peitub päike muidugi pilvelooride taha, kuid helevalgus jääb. Lund on jätkuvalt palju, päevased sulad pakivad koheva lume koomamale, aga seda on ikka nii suurtes kogustes, et linn on alustanud lume välja vedamist. Isegi meie töökoha väljasõidutee on korda tehtud. Õnneks ei ole miskit enam juurde sadanud. Kuna päeval on sula ja öösel külmetab, siis on kergliiklusteest saanud jäätee. Lähen hommikusel kepikõnnile ja koperdan peale saja meetri läbimist mööda teeääri koju tagasi. Appi, kui libe! Kodus vahetan saapad bagiirade vastu ja lähen uuesti rajale. 

13.02 Kevadejoodud koos saunaga. Linnaaednikud on külas. Nii tore üle mitme kuu armsaid tuttavaid nägusid näha. Aiavaatamisest ei tule muidugi midagi välja, sest kõik on paksu lume all. Naised toovad kaasa pisikese eluslooduse esindaja, see on iileksitibu.

16.02. Sula on kestnud juba kümme päeva. Vahel on öösiti kraadike külma, vahel mitte. Meie tänava kinni tallatud lumega kaetud ja auklikuks sõidetud "kitserada" on jube. Viimastel päevadel on sahad seda töötlema hakanud ja iga päevaga riivitakse jääkorda õhemaks. Üldiselt võttes on väga pilvine veebruar, meie kandis pole veel olnud ühtegi täispäikesega ilma. Ja kui ongi kaunis päiksesetõus, siis kisub poolest päevast ikka pilve. Mõned aednikud näitavad netis välja sulanud lumikellukesi ja Tartu botaias puhkes eile nõiapuu õitsema. Siin on aga lund nii palju, et peenrasse võib isegi põder ära uppuda. Ka esimeste kevadlillede kohad on veel sügava lume all kui just ei tule järsku väga palju väga sooja vihma vms. Koroonarekord: 8439 nakatunut ööpäevas.

17.02 Ja see tulebki! :) Soe kevadvihm - pluss 3 ja vahepeal tibutas päris tihedasti. On ka vist öösel sadanud, oirõõmu, meie tänaval pääseb ka viimaks ilma autot lõhkumata liikuma! :) Lumehange serv nihkub tasapisi peenraäärest kaugemale, aga väga-väga tasapisi. Ja-jaa, ma tean, talvised lumekupud on alles 20 cm kaugusel. Ehk on homme hommikul juba lootust neid näha...

20.02. Aga võta näpust! :) Ikka on veel 20 cm lund peenraäärest kuni lumekuppudeni. Ma usun, et nüüd on see tõsisem tali läbi ka. Esimese märtsi paiku näitab prognoosilmateade 4 kraadi sooja. Elukesel pole ju väga vigagi, kui kevad kõigest nädala kaugusel. Veebruarialguse sula on kestnud vahelduva eduga siiamaani, tänagi räästad tilkusid. Valgust on mõnusalt ja vaibavabrik töötab täisvõimsusel, sest sel aastal on nii palju rõõmsaid värvilisi tellimusi ja neid on huvitav endalgi teha. Märtsikuu jagu ehk saab veel kududa, aprillis kisub juba nii õue, et katsu sa mitte minna. Hetkel on telgede peal kuum mango-, roosi- ja vürtsivärviline kaltsukas, see peaks pühadeks valmis saama. Samas ikka imestasin ennast ümmarguseks kuidas arvutis hoopis teised värvid on. 

Siis on järg pika punasetriibulise käes. Aednikud näitavad esimesi lumikellukesi ja lumekuppe, aga meil on lumi jätkuvalt...ee...silmini. Hoolimata kõigist suladest. Sulad on lume paksust aias vähendanud umbes 20 cm võrra ja see on imetore, kuid jätkuvalt on seda liiga palju. Ja meie lumikellukesteni on veel väga palju aega. Pokumees tüdis ära emanda lumeteemalisest turtsumisest ja tõi poest lilli. Ah, need olid nii suured ja kollased ning lõhnasid magusalt. 

24.02. Sõda on lahti. Venemaa läks Ukrainale kallale. Putini jutt teleka uudisekanalilt viitaks justnagu sellele, et mehikesel päris tõsiselt katus sõidab. Ukraina valitsus olevat narkomaanide kamp ja venelased tulid rahvast sellest valitsusest vabastama. Tegelikult on tegu okupeerimisega. Valgevene muidugi ka abiks. Ukraina linnu pommitatakse ja käivad lahingud. Lääs kehtestab sanktsioonid venemaa vastu ja saadab humanitaarabi. Ukraina president osutub õigeks meheks ja ukrainlased hakkavad lõrinal agressorile vastu.

26.02. Meil on esimene täispäikesega päev veebruaris! :) Oi, see päike on suur ja soe. Telgedel on praegu neljameetrine punane vaip. 

28.02. Jätkuvalt päikesepäevad. Kevad on Eestimaa üles leidnud. Aga kui teised postitavad esimeste lumikellukeste pilte, siis minu aed on lootusetult paksu lumekilbi all. Vähe sellest, see on nii tugev, et kannab täissaledat naisterahvast peal. Jah, ma võin oma alpikaljude ja peenarde kohal kõndida, aga kõik see ilu on seal 30 cm paksuse lumekilbi all. Proovisin armeenia sügislille kohal kaevata, aga edutult, kilp on kõva ja kogemata taime vigastada ka ei tahaks. Eks ma siis ootan pealegi.

Ukraina sõdib ja on elutahet täis. Tubli rahvas koos veel tublima presidendiga. Liigub ringi selline nali, et meil siin Läänes juhtub tihtipeale nii, et valime riigimeest, aga saame endale klouni. Ukrainlased valisid endale klouni, aga said väärika riigimehe.

Jee, koju minnes on taevas veel valgusekuma! :) Aga oli ka suur päikesepilgari päev täna.


 

6 comments:

 1. See kuidas ühtäkki on palju rohkem valgust ja pikemad päevad üllatab mind ikka ja jälle kuigi on pikisilmi oodatud ja puha. Ikka märkan seda kuidagi äkiliselt :) Täna on vist ka veel päikesepäev.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jah, väga pikalt on pilvised ilmad olnud.

   Delete
 2. Replies
  1. Jah, Laps tellis midagi eriti kaamosevastast. :)

   Delete
 3. Veebruari lõpuks on ühtäkki mu meelest päev juba nii pikk kui Su triibuline vaip! See on muidugi ka elupäästjaks!

  ReplyDelete
  Replies
  1. jah, päeva pikkus on täiesti tajutav. Hommikul hea pikk jupp juures ja õhtul niisamuti.

   Delete