Sunday, March 31, 2024

Mahe märts

 02.03. Öösel natuke kahutas (-0,5), kuid muidu on jätkuvalt sula, mis teeb rõõmu. Foreca ilmateade võtab laest uskumatuid numbreid ja ütleb, et Sakus peaks täna olema 7 kraadi sooja ja homme 8. Meie õuekraadiklaas näitab tuimalt +1, mõtlen, et jälle saab selle sooja ühekaupa nagu mullugi. :)

Hostapeenras testisin sula maapinna sügavust, see oli ca 7 cm. Tore on. Kasvuhoone võiks ka üles sulada, mõnus oleks seal juba aiandada. Esialgu potistasin toas vaid Bauhofi pelargooniumitited ja saurusvõha, kes külmkapis juba nihelema oli hakanud ja endale suure punga kasvatanud. Lasen tal majandusruumis õitsema minna ja kui tema tutske "aroom" väga hulluks läheb, saab ju soojematel päevadel verandale tõsta. Päris õue kolimiseks on ta natuke liiga õrn või siis ütleme peenemalt, et meie kevaded pole tema jaoks. Mul on seniajani silma ees see kurvalt longus puhkemata õieküünal, mille öökülm eelmisel kevadel kasvuhoones ära nitistas. 

Nii, et saab juba aia poole kõõritatud küll, kuid lõviosas on ikka veel talvereziim: hommikuti läheb vaibavabrik käima, edasi on kodutööd, kepikõnd ja peale nelja vaba aeg. 

03.03 +5 varjus, päike ja päikese käes võib juba täitsa soe olla. Tegin tomatikülvid ära ja ka venima jäänud talikülvid nagu marmorleht, ebamagun jne. Ja lähen nüüd verandale villast kaltsu lõikama, sest neid ebemeid ei taha keegi tubaje lendlema.

Verandal oli paras toariietega olla ja kassid laadisid mõlemad hoolega sealsamas oma patareisid - must kasukas on päikese käes lausa kuum kui peoga üle libistada. 

04.03 +2 varjus, päike. Kõrvuni kevadeeufoorias olles läksin rattaga sõitma. Suur kergliiklustee on üleni sulanud, rattal tänu Pokule fantastiline vabajooks ja tuul kõrvus vuhisemas. Tötsa-tötsa kepikõnnile vägagi irreaalne vaheldus. Ja jalakäijatele ka, ma usun, sest kui maastikurattal pörutab kummide umisedes maksimaalkiirusel mööda ümar vanaproua, ei ole see just midagi sellist mis viisipärane oleks. Aga mõni mõis...

06.03 öösel -6, päeval +2, ööd on natuke külmemaks läinud, kuid päikeseparaadi jagub veel kauaks. Märtsikuine päike on mõnus, annab toalilledele jõudu, kütab päeval maju ja äratab inimesed talveunest üles. Puhastasin kurgimajas sinilillepotid (my precious) turbast, potistasin oma rõõmuks ühe tavalise sinise sinilille (ehk läheb nädalaga toas õitsema) ja imetlesin talvise lumekupu vastu päikest avanenud õiekolmikut. Nii palju väikesi rõõme on kevade igas nurgas, isegi vaibatuba ei pea enam puhuriga kütma, sest seda teeb päike.

09.03 -2, +2, pilves, Kevadel oli eile ja täna vaba päev. Täitsa kohe harjumatu peale neid päikesepilgareid, hakka või pliidi alla tuld tegema...Aga muidu pole viga, lund leidub veel kraavides, metsa all, lumehunnikutes ja meie aias, tõsi küll, aias õnneks veel üsna laiguti. Toasinilillel on õienupud kaitsvast lehtjast tuutust eraldunud. Parasvöötme karmi kliimaga kohastunud taimed on väga kiired, puhkeb vist enne kui tuppa toomisest nädal täis saab. Hoolimata pilvisest ilmast lõhnas kepikõnnirajal sulanud maa järele, see on magus ja ürgne ärkava looduse lõhn. Ja videviku saabudes hakkas võsas laulma musträstas.

10.03 -7 varahommikul, päeval +4,5, päikseratas. Maailm on jälle jääs, aga küll päike päeva jooksul üles sulatab. Nii on need tantsud Talvesepaga. Aga ilus päikesepaisteline märtsialgus on tänavu küll, puhas rõõm. :)

12.03. - 2, +5, päike. Värvisin mererohelist, kollast ja oranzi vaibakaltsu, esimesed on juba pesumasinas, ehk saab isegi õue kuivama viia. Härra Tibu kügeles rõduukse juures ja uuris ilma. Küll pika, küll lühikese kaelaga ja küsis lõpuks välja. Veteran teab millal verandal juba nii soe on, et saab patareisid laadima hakata. Kui kassil pissihäda tuleb, siis hakkab ta ukse taga laamendama ja nõuab sisse. Sest kassikast on ju toas. Mõtle ise, sa ei lähe ju õues mingisse ebahügieenilisse peenrasse kükitama, pori sisse, fui!, kui toas on puhas liiv, perenaine tühjendab ka jne. Vana kass teab mis on hea. :)

Päikseline hommik ajas isegi perenaise peenarde vahele. Muidugi need alles kõlisesid, sest öösel on miinuskraadid. Aga NII südantsoojendav oli näha lumekuppude kollaseid palgeid päikse poole sirutumas, Crocus chrysanthus `Cream Beauty` ja Iris histrioides `Lady Beatrix Stanley`näitasid ka juba pärisvärve. Krookus võib täna isegi avaneda, iirisel läheb veel mõni päev õite avanemiseni, kui vahepeal muidugi Kevadele jälle vaba päeva ei anta. Kasvuhoone hakkab tasapisi lahti sulama. Rõõm oli kuuseheki all näha Korsika lumeroosi õienuppe, enam ei olda tita ja päris põnev, millised on õied. Väga ilusa lehega taim ja saab kenasti kuuseheki kõrval hakkama. Kämmalvahtrad on elus, toasinilill õitseb ja missa, hing, veel tahad. 

15.03 +6, pilvine, tuuline, vihmane. Eile oli kevadtorm. Tuul ja vihm mühisesid ümber maja ning selline ilm sulatab ebakohad kõige paremini üles. Ka tüütud jääkünkad parkimisplatsilt on kohe-kohe kadumas. Paistab, et võib hooaja avatuks lugeda. Eile tulid sinililled ja sinilillefännile pole midagi ilusamat kui näha oma uusi nunnukesi reaalis ja nuusutada esimest õrna lillelõhna. Ka oli lihtsalt ülimõnus vaheldus teha üks kaugem sõit varakevadiste metsade ja põldude vahel, sasida väga suurt ja väga pehmet koera ning rääkida teise rohenäpuga taimejuttusid. Sinililled on puhas ime, lumivalge roosade tolmukatega `Giselle`, õrnroosade põskedega `Alabaster`, uhke õielehepärjaga `Multipetala Blau`ja teised toredikud. Veetsin täna õndsad kaks tundi kasvuhoones muldi segades, priimulapoegi äratades ja sinililli suurematesse pottidesse istutades.  Ka esimesed külmakahjud on selgunud. Helelilla krüsanteem pani saba maha ja üks ilus suur alpikann on ka hävinud. `Lady Beatrix Stanley`avas esimese õie. See on teistest veidi eraldi, huvitav, kas emataimest veelgi varasem järglane? Värv on igatahes sama. Täna tulid haned. Lendasid mitu tundi üle õue.

16.03 +6, pilves, kevadvihmad eile ja täna. Maa on ca 10 cm sügavuselt sula ja kasvuhoones on kah tsipa parem pilt, pole enam külmunud, saab priimulapotid mulla seest kätte. Korolkovi krookus on ühe päevaga õiekroonid välja sirutanud. Aia äärest leidsin tulnuklumikellukese, naabritel on neid palju, nii armas, et üks meie poole ka üle on hüpanud. Väga sümpaatne immigrant. Jah, tuldagu, palun. :)

18.03 -3, pilves. Eile sadas küll lund kuid mede kandis maa valgeks ei saanud. Kümne päeva ulatuses paistab ees olevat hea lauge kevad, päeval kuni +5 ja öösiti ca+1 kuni -2. Pole erilisi kuuma- ega külmaehmatusi. 

21.03 +3, pilves, vihm. Asse on oma kassiplikaga külas. Milline natuur! Õrn ja hell metsloom. Peremehega on neil sügav suhe, aga kui keegi teine kiisupreilile läheneb, siis ise teab. Sellist põrgulist pole küll võimalik ära varastada. Puudutamise peale susiseb, uriseb ja annab käpaga. Ise nii pisike meie kassikolakate kõrval. Palusin poisil siis see pirtspek maast üles võtta ja mulle sülle anda, sest võõristades ta ise ennast kätte ei andnud. Preili keeras end mu süles ümber nagu siug, lajatas peremehele paar pehmet käpahoopi karistuseks reetlikkuse eest vastu nina ja mina sain ka kohe oma jao, aga juba küüntega. Pisike käpp käis nagu välk ja olidki kriimud näos. Tõeline vufa, keegi ei käpi kui kassil pole vastuvõtuaeg. Kuid hiljem, unisena oli ta väga pehme ja lubas ka pai teha. Tõsi, mitte mõõdutundetult kaua. Aitab sulle küll, psoltõ nüüd!

Tibu ja Bondi käitumine oli huvitav. Emasele keelab kassikoodeks kolki anda, isegi kui ta on nn "sissetungija". Kuigi me pässid on lõigatud, jäid nad siiski härrasmeesteks. Bond tuiskas õuest tuppa, sõi kõhu täis, kõõritas külalise poole, nuusutas eemalt preili üle ja kiirustas õue tagasi. Tibu on tubane kass, õue minna nagu ei oleks tahtnud. Tema hakkas hambavalunäoga ringi käima ja selliseid magamiskohti otsima kuhu see järgi ei tuleks. Aga orvukesena kasvanud preilile oli suursündmus võõrast isandat oma piiritu tähelepanuga torkida, ta liikvele saada ja siis põnevusest hiilgavi silmi jälgida, et mis ta veel teeb. Umbes, nagu loomaaias vms. Härra Tibu säilitas oma vana lordi põlgliku väärikuse ja hoolitses, et sellest kübekestki kaduma ei läheks. Preili pandi kohe paika kui liiga lähedale tuli. Eemalt aga lihtsalt ingnoreeriti. Magama jäi Härra Tibu täna kummuti peale.

22.03 +3,5, pilves, vihmad. Kevad on kõikjal kuhu vaatad. Musträstad kudrutavad, tihased hõiskavad ja pisilinnud vidistavad võsas. Mis siis, et päev na vesine. Kõik kohustuslikud esimesed kevadlilled on ninad välja pistnud, isegi kevadine valevlill juba näha. Toas on tomatid idanenud, muu mudru hakkab ka ükshaaval tõusma. Kangesti kisub aeda, kuid vihmaga ja see pluss 3 on veel liiga ekstreemne, ehk peaks hoopis kasvuhoone kordategemise esimesena ette võtma.

24.03 +5, pilvine kuid korra vilksatas isegi päikest. Tänasega võib hooaja ametlikult avatuks lugeda. Alustasin kasvuka ümbruse ja kuuritaguse korda tegemisega. Milline nauding oli maheda ilmaga tuulevaiksel päeval peenardes siblida. Sibullilledel on ninakesed kõikjal väljas, alpikannid sätivad õitsema, lõoke lõõritab taevalaotuses - puhas rõõm. Täitsin hiireuru lookeid (kusagilt nad sügisel ilmuvad, veedavad talve lume all urge uuristades ning siis kaovad, ilmselt kasside kõhtu, sest suvel pole neist enam jälgegi), lõikasin kaeralille pealseid ja riibusin lehed kokku. Homme liigun järjega edasi. Ega palju polnudki midagi teha, sest sügisene aednik on tubli tüdruk olnud ja ainult need mõned koltunud pealsed ja end sügisel nähtamatuks mananud umbrohupojad. Praegu on jube hea rohida, sest umbrohi pole veel juurduda jõudnud. Välja arvatud muidugi see meie nn "röövkannike", kellel on tallad kõvasti maas ja igast juurejupist kasvab uus taim.

27.03 +3, poolpäike. täna lubatakse päeval kuni+11, uskumatu, kuid reaalis oli varjus +10 ja päikse käes suisa suvi. Paraku on kurgimaja veel 10 cm sügavuselt täiesti jääs ja suuremaid potte oli päris tegu sealt välja kangutada. Kompostikastiga polnud ka midagi teha, mulda kätte ei saa, sest jääs. Kuid aiatoimetusi jagus sellegipoolest. Paistab, et vaibavabrik hakkab tasapisi suvepuhkusele jääma. Veel paar äralubatud kudumit, üks kaltsuvärvimine ja ongi aeg aeda kolida. 

28.03 päike, päeval +13 varjus, suvi. Krookused sirutavad õienuppe, kaks võrkiirist sinine ja lilla juba õitsevad, kolmas, see `Katherine Hodgins`avab ka kohe õied. Kevadlillede peenar on juba päris kirju. Alustasin vihmavee kogumist, sest suuri külmu enam ei tule ja mede hiiglaslik vihmaveetünn mahutab mõnusalt palju. Üldiselt on kevadeufooria ja õhtud puuhobuse konditsioonis, aiandus juba kord on selline. Mõnus igapidi ja huvitav aeg. Igasuguste ninakeste tervitamine, talvest jäänud saasta kokku korjamine ja toredad õuepäevad. 

29.03 +7, pilves, kevadvihm. Sadas vaikselt terve päeva. Võib ainult oletada, milline turgutav mõju oli sellel kõiksuguste ninakeste jaoks. Eespool on aprilli alguses näha mõni miinuseöö, loodan, et need väga karmid ei tule.

31.03 +17, udune päike ja soe tuuleke. Tõepoolest...liiga hea, et olla tõsi. Õues on suvi. Kõik millel aprilli alguses vähegi õitseda sobib, krookused jne. on oma õiekarikad valla löönud. Mahe tuul lõhnab kevade järele, mesilased summivad krookustes, kivilas puhkevad kivirikud ja Mesinik läks mesilasse oma karja üle vaatama. Siblin kolekohti siledamaks, tuvastan talvekahjusid ja istutan iga päev muuhulgas ka mõne potielaniku maha. 

2 comments:

  1. See viimane märtsi päev oli tõesti liiga ilus, et tõsi olla aga 1. aprill andis sellele võmmu kuklasse, sest vot täna oli tõesti suvi ja kunstitunnist tulek on valges. tore teada, et ka teised nihelevad märtsis ja loevad ninakesi ja millist rõõmu siis tuntakse kui lõpuks aiatööle saab.

    ReplyDelete
  2. Jah, kes oleks oodanud suve märtsist! No aga nii tõesti oli! Varased krookused õitseid ära kahe päevaga! No ja kõik muu kasvas mühinaga. Loodetavasti mitte nii, et kõik edaspidi külmavõetud saab... loodame-loodame parimat! Ilusat kevadet! Ja kui sinililled õitsevad, siis ootan küllakutset!

    ReplyDelete