Tuesday, May 5, 2020

Kärsitud kevadeajad

20.-24.04 Sellel nädalal on ilusad soojad ilmad olnud, ilma öökülmadeta, päiksepaiste ja tuulega (ma ei öelnud, et mahedaga), kuid siiski üle kümne kraadi, millega oleks nii mõnus aias mängida. Talvel on kontoris nelja seina vahel mõnus, kuid kevadel hakkab kripeldama. Arvud lähevad segamini, pilk libiseb silmapiirilt paistvate puuvõrade vahele uitama...taevas on nii helesinine ja päike kuumab. Pluss 14. Siis helistab hea sõber ja küsib mitme labidalehe sügavuselt peaks juuretõkke panema...Selge, kaevab. Küll ikka veab mõnel. Siis helistab teine, kuule kas sa tead, kes paari lillepõõsast tahaks, tradeskantsiat ja siin on veel paar asja. Nonii, see kaevab ka. Vähe aja pärast helistab Laps, et ma olen siin oma aias ja kui sulle meenub homme see jasmiin kaasa võtta, siis on hea. Isegi Laps. Nonii.
FB aalujate foorum on nõnda tühi, et kõliseb. Elementaarne, sellise ilma on lihtsalt patt mitte aias olla. Segan endale ühe paksu ja magusa kakao ja teen näo, et pole see miski patt. Keegi peab ka neid arve siin kirjutama ja.
Vabad päevad algavad ilmade külmenemisega. Ei mingit aednikuparadiisi enam. Hommikud on jahedad ja öökülmad hiilivad ka tagasi. Palju just pole, kuid valvsaks teeb ikka, sest ka -2,5 on öökülm.
Kaks vaba päeva mööduvad niisama logeledes, sest tuul on kõle. Kolmandal päeval teen roosipeenra korda ja avan multšikoti, et katta sellega oma liivmullad, et nii pagana põud ei oleks. Multš on PUNANE. Mita perkele...hinnasildi juures oli kirjutatud, et MUST. Ohkan ja asun multšima, selle tühja asja pärast nüüd Laagrisse sõitma hakata ka ei viitsi. Pole materjali, mis päikses ei pleegiks ja Pokumehe esimest reaktsiooni oleks ka magus näha. Tõmban õhtul kardina eest:"Tadaa!"
Pokumees ütleb "Ei nohh, kui ära keerata, siis vähemalt ilusasti" Ma ise mõtlen ka nii.

30.04 varahommikul öökülm -6,5. Oli teada, et tuleb, aga nii palju ei oodanud. Vaatasin õhtul oma lopsakaid rõõmsaid martagone ja panin neile siis ämbrid pähe. Üks kevadekülm on korra sellise liiga varase "kapsapõõsa" (lopsakas, roheline, 30cm kõrge) ära võtnud. Soojas aianurgas sirgusid nad liiga ruttu ja peale julma öökülma see pesakond enam ei kosunudki. Samas aga üllatas Hemsley käokinga vitaalsus, tal on juba kõrgust, rosett mahlane ja kasvuhoogu täis, kõik see külmus kringliks...ja sulas samamoodi üles nagu poleks midagi olnudki.
Eile sattusin Lapse juurde minnes Kristiinesse. Hoolimata koroonast sibas seal päris palju rahvast, parkimiskohaga oli puhas vedamine. Nagu ikka kevadeti, osteti massiliselt amplitaimi ja suvelilli, kuid oli ka mõni harv püsilillede väljapaneku uurija. Enamikku nimekirjas välja pakutud taimi müügis veel polnud kuid ostsin Bulgaaria karikakra, sinise ilulina ja valge männi beebi Fastigata.
01.05. Mesilamaal oli täna 15 kraadi sooja. Läksin kaasa, et talveks tee jaoks nurmenukke korjata kuid nurmenukud alles tukkusid ja kohalike maastike õietroon kuulus veel täiega ülastele ja sinililledele.
Päikse käes oli puhta suvi, kuid nurga taga selle kõleda tuulega kahekesi jäädes võis aduda, et alles see oli kui meil siin lund sadas.
Nurga puukooli saalid kõndisin ka läbi ja koju kaasa tuli nooruke jaapani lehis Diana. Esimene mai oli selle poolest täiesti harukordne päev, et sai pajumett maitsta. Ilusam oleks võibolla öelda, et ülase või sinilillemesi, aga midagi pole öelda, tugev pajuõie mekk on man.
2.05 Aiamale hakkas nüüd pihta. Ega väga kaugele ei jõudnudki. Alustasin peenraäärte korrigeerimisega ja lõpetasin tulevase hapuala tühjendamisega, kõik see istutamine ja ümberistutamine sujuvalt sinna juurde. Hea tõhus päev oli. Esimesed suhteliselt soojad ilmad ja kõle tuul on ka kadunud, isegi liblikaid lendab. Kuuskede esise peenra asemel laiutab karjäär, kuid pean seda veel õgvendama, et uuesti turba ja muu hea-paremaga täitma saaks hakata.
03.05. Läksin Linnametsa aeda kaema, aga igasugu juurekesi ja tutikesi pandi nii palju kaasa, et kodus muutus aiamale korrapealt poole keerulisemaks. :)
04.05 Võimas aiapäev erinevate puzzletükkide kokkupaneku tähe all. Shirasawa vaher ja kämmalvaher leidsid endale koha. Tegelikult on potikõnd selles mõttes läbi, et kõik uued puud on endale koha leidnud.
Kuna ma olen nii laisk piltide üleslaadija, siis avasin FB-s fotoalbumi. Sinna sai terve kevade korraga üles panna.
Mõned pildid ka, neitsitulp, väike ja sümpaatne
Ida-hüatsindid on talvega väga rahul ja lausa pakatavad elujõust, osad tulbid aga vihmase talve tõttu üles ei tulnud. Mädanesid lihtsalt ära.
Baleaari pojeng on elus kuid sel aastal jätab ilmselt õitsemise vahele. Ega mul kiiret ka pole, põhiline on siiski ta ära kodustamine.
Berberiste toredad kevadkasukad
Ja veel
Priimulad alles alustavad.
Alpi litterhein on ka üks sümpaatne umbrohi.
Turkmeeni tulp õitses aprilli keskel vaid paar päeva, ilmselt sai öökülmadega pihta.
Selle õue kunn villase nõmme-liivatee padjal  :)

2 comments:

  1. Aga kus kunni kroon :( Ja nüüd on tõesti kevad käes.

    ReplyDelete
  2. Kassid vist on enamik sellised, et näost näha, et aadlisoost, mis krooni seal änam... :)

    ReplyDelete