Wednesday, June 10, 2020

Tere Suvi! :)

02.06. Kuigi see kalendriga vähekese pahuksisse läheb, olen juunikuud alati suvekuuks pidanud ja ei ole ka sel aastal sugugi teisiti. Esimene habeiiris lõi õie lahti, `Gingerbread Man` ja ongi suvi käes. :)

Iiristega on sel aastal tore lugu. Kuna nad on meil viimased kolm aastat väga kehvasti õitsenud (sest viimase aja kevaded, suved, talved ja mitte miski pole neile meeldinud), siis olen iirisepeenra juures korduvalt valju häälega teatanud, et iirisepeenar läheb likvideerimisele.
Täna vaatasin, et kolm neljandikku iiristest pongestab kõigest väest õisi teha. No täitsa piisav tegelikult kui üks neljandik iirisepeenrast floksidele loovutub. Ja ega ma seda likvideerimist siis nii tõsiselt ka ei mõelnud. :)
Flokside poolest tuleb tänavune suvi väga-väga huvitav, sest esmaõitsejaid on üle tosina. Kui eelmisel suvel valisin lääne sortide klassika hulgast, siis sel kevadel pöörasin pilgu venemaa aretistele.
Eelmise suvelõpu floksielamus oli näiteks vene sort `Taina` ja neid oli teisigi, aga see `Taina`on ikka väga saladuslik, tumevioletne, sametine värv.
Mai viimasel päeval käisime harjumaalastega Kesk-Eestis lillerallil ja kutsusime ennast külla nelja aeda. Rohkem lihtsalt ei jõudnud sest pikuke see päev ikka. Järgmine aasta jälle mõnel teisel marsruudil.
Reisilt tuli kaasa palju muljeid ilusatest võimsatest aedadest, põnevaid pisihamsterdusi ja kauatahetud pojeng Joker.
Puhkuse viimane nädal jookseb, tänavu läks see kolm nädalat nagu veel eriti kiiresti. Ootan vihma, et veel mõttes mõlkunud ümberistutused ja parandused ära teha.
Vahepeal oli pikk paus, kuivaga ei tahtnud mullamassiive liigutada ega taimi häirida, meil kisub ju kohe põuaks kui paar nädalat sadanud pole, nüüd jätkan hapuala laiendamist. Krunt on paganama väike, kärutaja peab olema osav, et pääseda sinna kuhu mahub panema lahja liivmulla, mis on tulevaselt hapualalt välja kaevatud ja seda ma polegi veel välja mõelnud kuhu ladustada endise peenra kivid jne jne. Kõik on muidugi võimalik, kuid enne tuleb teha seda, seda ja veel seda ka.
Ilus ja viljakat suve lubav hooaeg on, meie sidrunväändik õitseb sel aastal nagu hull. Esimesed marjad võis põõsast leida eelmisel suvel, kuid mullu oli neid oli kõigest tosinajagu.

03.06 Mul on nüüd isiklik "valge jänese kostüüm" ja täna lähen abimesinikuks mesilasse kaasa.
Pärast: väsinud kuid täiesti häppi. Nõelata ei saanud ja maski taga võib ennast suhteliselt julgelt tunda. :)
Võtsime kõik üksteist taru lahti ja uurisime ega pole emakuppe ning kuidas haudmega lood. Mett sai ka veitsa. See esimene pangetäis, võilillemesi, on tõeline ambroosia. Õhtul oli vurritamine ja maja on paksu meelõhna täis. Jälle lubab öösel vihma. Tore on.
Härra Tibu sööb, põsed punnis, rohtu.
Kui esimene roog-sinihelmikas on ära pügatud, siis võtab järgmise.  Ja nii iga päev.

04.06 Lõpuks ometi vihm. Öösel sadas päris hästi. Nii hea, pole vaja kasta. Ja hostad lausa purskuvad maa seest välja. Tõstsin alpikannid uude hapupeenrasse ja avastasin, et sügisel õitsenud alpikannidel on pojad. Saagu neid palju jah.
Imeilus väike hostapoeg `May`
05.06 Jälle on öösel sadanud, mõnus. :)
Täna oli taas lilleralli päev. Päeva jooksul kokku neli aeda. Triinu L. juures ei olnud ma varem käinud. Võimsad kooslused metsataimedest, väga suured klumbid ja hiiglaslik kiviktaimla suuremakasvuliste padjanditega. Võimas kollektsioonaed põllu peal. Muidugi oli seal ruumi. Tohutult palju ruumi. Täiesti ära tinistas mitme ruutmeetrine lapp valget, sinist ja roosat meelespead. Lihtsalt puhas ime.

06.06. Puhkuse eelviimane päev, maailm on vaja valmis teha, aga mina nokin nina, potistan hamsterdusi ja uurin kivilate hingeelu. Mullavedu saab alles vastu õhtut õige hoo sisse.
Kivilad elavad oma elu.

07.06. Teen nelja tunniga viimase jupi hapupeenart valmis ja lähen verandale kalli külalisega veini jooma. Õhtuks on vihm tellitud, tema kastab kõik posserdused. Nii õues kui toas on 23 kraadi sooja, homseks lubatakse +29. kingalill on meil täiesti kodunenud.

08.06 Terve päev ca pluss 16, aga lõunas küll küpsetab. Lõunalased näitavad särisevaid kraadiklaasinäite. Vahel on ikka päris hea põhjas elada. Hommikud on mõnusad. Avastasin, et kimpkellukatited on idanenud, hurraa! :) Lõpuks ometi saab teda volilt igale poole istutada. Pistikutest paljundamine ei ole mul seni kordagi õnnestunud. Õhtul rattasõit metsas, õhk oli raske ja lõhnas kõige järele mis elab, hingab ja õitseb. Kivilas on esmaõitseja, Anemone obtusiloba `Big Blue`.
09.06 Harrastan jälle sööstaiandust, hommikune tunnike enne tööle minekut, see on nii magus aeg. Mõned istutused, natuke rohimist...See talv on sinililledele tohutult mokkamööda olnud, sest esimest korda märkan kõikvõimalikes kohtades seemikuid. Täna kohtasin sinilillebeebisid isegi kiviktaimlas.
Algab iiriste aeg. Tumannõi.


4 comments:

 1. Suvi jah, täiega, vaatan mis kaunidused teistel õilmitsevad ja vihjan Ülole, et äkki meie oma ka juba,mine vaata koos fotokaga, Tibul on aiandus pähe löönud

  ReplyDelete
 2. Enne jaani vihm on jumala õnnistus, teavad meiekandi aianaised ja põllumehed 😁 Sinu hapuala kõlab väga huvitavalt ja hr Tibu kõrrelisehuvi on huumor omaette!

  ReplyDelete
 3. Muidugi on hea, et meil siin 30-kraadist leitsakut pole, aga...natuke võiks ikka rohkem olla kui 14. Nii 20 paluks ;)
  Mu möödunudaastasel uustulnukal kingalillel oli ka 1 õieke peal, aga keegi kaksas selle kole ruttu ära. Ei tea, kas jänis vä...no änneks nägin ikka ära. :)

  ReplyDelete
 4. Huvitav, mul on iiristega teine lugu. Lehed ja puhmikud nagu kaspsad, no tõesti väga suured, aga õisi napilt. Eks nad liiga kaua ühel kohal on olnud ja lähevad nüüd ümberkolimisele.

  ReplyDelete