Monday, May 23, 2016

Teise puhkusenädala kokkuvõte

Lühikokkuvõttes vaha sulatamise esmaspäev, šoppamise- ja prööhgurmeelõunasöökjaladseinal teisipäev, kahe aiakülastuse (Margit, Tiia) kolmapäev, aianeljapäev, aiareede, koduposserduste ja kivitoomise laupäev ning suurte elupuude väljakaevamise ja Heleni juurde küllamineku pühapäev.
Nii hea on peale kivi- ja labidapäeva vahepeal ka teiste ilusaid aedu vaadata. Eriti veel kui enda oma on hetkel täitsa segamini keeratud.:)
Puud on juba lehes, nädala alguse mõõdukas jahedus on asendunud suvesoojusega. On olnud nullilähedasi öökülmu. Aias kahjusid pole täheldanud kuid autoaknad olid paar hommikut jääs. Üldiselt üsna normaalsed maikuu ilmad. Vihma võiks olla. Mummidega oli kevadel hiirte talvise ründe tõttu kehvasti. Hukkus kaks kolmandikku mesilastest. Võrgud olid ees, aga see ei aidanud. Ilmselt võib näljane hiir  ennast uskumatult kitsast avast läbi pressida. Kui talvel on mummid unised ja kaitsetud, siis ärkvelolekus ei maksa neid häirida. Kevadel võtab mesinik võrgud tarusuu eest ära ja kolm paksemat hiirt arvasid, et nüüd saavad nemad ka vakladega maiustada. Tühjagi. Kaks laibakest leidis mesinik soojustuse vahelt kuhu nad pakku olid pugenud (hiirekesele piisab paarist sutsakast), aga kolmas röövel oli tarupõrandal mummidele kätte jäänud ja verilihale nõelatud. Praegu on ellujäänud pered tugevad ja edenevad.
Aias kestab kasvumaraton. Martagonid on sel aastal võimsad ja lopsakad, teised liiliad mitte nii väga. Leidsin eile vaid ühe liiliakuke, selle kevade esimese, ehk on täna parem päev...:)
Epimeediumid said talvel kannatada, kuid varasemad neist õitsevad. Nüüd on neid piisavalt palju, et peenra läheduses asjatades tuulevaikuses aimata hõrke aroome. Pole paremat lõhna kui epimeediumil. Peenetundeline, nüansirikas ja salapärane. Igal sordil veel oma lõhn.  Mmmh...:)
Aga muidu käivad Futulandis jätkuvalt kevadvangerdused. Kuni veel saab ja tohib.
Näide ühest sellisest liikumisest väikeses aiaruumis:
Grupp kaunemaid kõrgeid priimulaid ja epimeediumid olid sellel talvel katuselt kaela sadanud lume tõttu ilmselgelt frustreeritud. Hang jäätus ja sulas kauakaua. Vaja priimulad mujale viia ning epimeediumid sama peenra teise otsa istutada, sest valgusolud on neile selles kohas parimad.
Alustasin vangerdustega paraadpeenras kust andsin ära suure hunniku kobarhüatsinti, elupuu ja suvise märtsikelluka. Tühjale kohale kolisin kevadise seaherne ja kolm kullerkuppu. Seaherne asemele mahub kolm epimeediumi.
Priimulate jaoks tegin ruumi tagaaias. Kolisin kaks Mõdriku nelki paraadpeenrasse varalahkunud helmikpöörise asemele, asendasin lahja liivmulla kompostmullaga ja istutasin priimulad uuele kohale. Tühjaks jäänud lumelangemisplatsile tuli paarkümmend ämbrit uut mulda peale ja sinna kolisid väikesed hostad. Suurte kivide vahele, mis sai laupäeval Pokumehe abiga kohale toodud. Näib, et paar kivi  veel puudu. Tuleb korra veel kivijahile minna. Paar päeva ja siis on kõik istutused ja vangerdused tehtud. Jääb veel peenraäärte paikapanek ja rohimine. See on see tüüpiline igakevadene "maailma" valmis tegemine. :)
Kui maailm millalgi valmis saab tehtud, siis võib aed rahumeeli suvele vastu minna ning vajab edaspidi ainult kastmist ja rohimist. Pildid tulevad kunagi pärast. Mõnel vihmasel päeval kui selline peaks saabuma.
Kuna uue kodu leidsid endale veel kaks suurt elupuud, siis on mul mõnevõrra tegemist "vaatega" mis on hetkel täiesti paigast ära.
4 comments:

 1. Minul enamis vangerdusi tegemata, see on Ülol vaikne nädal, saab ehk mõne kõige hädapärasema tehtud aga üldiselt jäävad kevadvangerdused ära, sest taimed kasvasid kosmilise kiirusega suureks. Mummidest on kahju :( Ilusat puhkamise :D jätku

  ReplyDelete
 2. Ülitegus puhkusenädal, puhkamisest ei sõnagi :)
  Meie enam vangerdusi ei tee, kõik on puhtalt lisandused või siis eemaldused:D s.t. mida palju saab, tuleb ära jagada.
  Ahhh, vaated-vaated. Need on küll ülitähtsad asjad.

  ReplyDelete
 3. Mul pole õrnemat aimugi, kuidas üks epimeedium lõhnata võiks. Tõttöelda poleks temast seda üldse oodanud. Pean tulema nuusutama!

  ReplyDelete
 4. Kui epimeediumid tõesti lõhnavad, siis on mul neid hädasti vaja :)
  Mummidele kiiret edenemist ja ei-tea-mida-hiire-kurraditega kyll ära teeks selle eest... Võtaks kassi.
  Oma aiaga ei ole vist ykski aednik ega oma tööga ykski kunstnik rahul. Aed on niigi midagi enamat, sest ta elab ja muutub pidevalt.

  ReplyDelete