Sunday, December 20, 2009

Viimaks ometi peenrad koos.:)

Koolitööga olen omadega nn "ree" peale saanud. Eriti nauditav on aiakirjelduse see osa, kus ma võin oma raudu purenud fantaasial päitsed peast rebida ja laksu vastu tagumikku anda...Ainult issand ise teab, mis suunas või kui kaugele too sellepeale kapata võtab
Aga tahate näha mu väljamõeldud aeda?:)


Eesaed.
TALV.
Köögi aknast avaneb rikas vaade eesaeda, kus jalgvärava kõrval talvehärmas tardununa jäävad vaatevälja kaks puuks kujundatud astelpaju. Ühe peal neist on kobardumas erkoranzid marjad. Vasakul pool jalgväravat on näha jaapani sireli tihe ovaalne võra, musta leedri suureks palliks kujundatud (mustade marjakobaratega) ja lodjap-põisenela väiksemaks palliks kujundatud oksastik. Vaate vasakpoolses servas kergitab pilgu ülespoole heas toitumuses olev hariliku elupuu `Smaragd` roheline sammas. Selle aia parasniiskes huumusrikkas pinnases tunnevad elupuud end ülihästi.
Esiukse kõrval kõrgub aastaringse pilguankruna kaljukadaka `Blue Arrow` süstjas igihaljas vorm.
KEVAD.
Kevadel tärkavad jaapani sireli juures päiksepaistelises kohas topeltõielised lumikellukesed. Märtsis pakuvad silmailu südajalehise bergeenia punakad lehed, linnakiviriku `Aureopunctata` igihaljad rohelise-kollasekirjud lehekodarikud ja ilupõõsaste üha suurenevad pungad.
Aprillis puhkevad bergeeniate õrnroosad õied, tärkavad kaljukadaka ümber kasvavad sinised võrkiirised `Harmony`, avanevad hostade ümber istutatud lumikellukesed, taevasinised brunnerad hiina sidrunväändiku kõrval ja lumivalged suureõielised epimeediumid hariliku elupuu `Smaragd`jalamil. Eesaeda valitseb aprillis roosa-valge-sinise kolmkõla.
Maist alates on väga dekoratiivsed kollaseleheline lodjap-põisenelas `Dart`s Gold`, mustjaspunaste lehtedega must leeder `Black Beauty` ja võraservadega teineteisesse kasvanud kaks halli astelpajupalli paremal pool jalgväravat. Õitsema puhkeb hiina sidrunväändik ja täies ilus on brunnera `Jack Frost` marmorjad, täpilise iminõgese `Beacon Silver` valgekirjud ja nipponi naistesõnajala `Metallica` tuhmi metallina mõjuvad lehed.
Astelpajude alune on kevadel kaetud erivärviliste laikudega: sidrun-liivatee on kollane, hokkaido kukehari tumepunane, varjukivirik õitsedes nagu roosakasvalge udu lehekodarike kohal ja kaunis kukehari nagu paksulehine hallikasroheline pinnakate. Hästi sobitatud paeplaatidest õue raamistuses paistab astelpajude alune väikese kummalise korrastatud saarekesena, olles vastandiks eesaia vasakpoolse aiapoole taotluslikule lopsakusele ja õiteküllusele.

SUVI.
Juunis puhkevad tee-äärsel istutusalal õitsele valge-roosade õitega lodjap-põisenelas `Dart`s Gold` ja roosade õitega must leeder `Black Beauty`. Juunis avab köögi akna all sinihallide lehtede raamistuses oma kellukad hosta `Halcyon`, õitsevad ka esiukse kõrval laiuv viljatu kurereha, sidrun-liivatee astelpajude all, risoomikas kurereha musta leedri all ja roomav metsvits har. elupuu `Globosat` ümbritsevana.
Kuna eesõu on üleni kaetud loodusliku paega, siis on kivipinna elavdamiseks paeplaatide vahele istutatud harilikku nõmme-liivateed. Seni plaatide vahekohtades tagasihoidliku punakasrohelis minilehestikuga kaetud võrgustiku moodustanud nõmme-liivatee puhkeb juuni lõpus õitsele. Nüüd lendleb eesaias hordidena päeva-paabusilmi, koerliblikaid ja väiksemaid tegijaid liblikarahva seast, kes on väga maiad nõmme-liivatee nektari peale.
Juuni lõpus avab ligi 30 cm-sed lõhnavad õiekobarad jaapani sirel. Juulis hakkavad õitsema hostad `Sun Power`ja `Carnival`. Augustis alustab õitsemist liht-lursslill `Brunette`, kaunis kukehari `Herbsfreude` ja hokkaido kukehari `Lidakense`, astelpaju tüve ümber klammerdunud marjad hakkavad kaunilt nähtavaks muutuma. Need on kahvatuoranzid.

SÜGIS.
Septembris hakkavad välja paistma hiina sidrunväändiku korallpunased viljad. Kui neid on palju, on see külluslik vaatepilt.
Nüüd uhkeldavad eesaias võimsate puhmastena lehtset ilu demonstreerides hostad: kirevalehine `Carnival`, sinakashall `Halcyon` ja päikseline `Sun Power`. Ka brunnera, nipponi naistesõnajala ja südajalehise bergeenia `Herbstblüte` lehed on praegu väga ilusad – veelgi enam: bergeenia puhkeb teist korda õitsele. Musta leedri võras on näha musti marjakobaraid.
Sügise süvenedes jätkavad kuni külmadeni õitsemist liht-lursslill, hokkaido kukehari, kaunis kukehari, bergeenia.
Peale öökülmu jäävad dekoratiivseks bergeeniad, linnakivirik, varjukivirik, lodjap-põisenelas `Dart`S Gold` (lehestik pronksjas), must leeder, jaapani sirel, hiina sidrunväändiku lehed värvuvad erkkollaseks. Aastaring on täis. Talv võib tulla.


Külg- ja tagaaed.
Eesaed on tagaaiast eraldatud aktiniidiate alla mattunud väikese jalgväravaga. Eesaia paekivisillutis hajub peale jalgväravat üksikuteks samast materjalist astekivideks, mis on sobival kõrgusel murusse uputatud. Astekividest tee viib tagaaias oleva kuurini ja maja taga asuvale kitsale majandusõuele.
TALV.
Talvel suiguvad külgaias lume all põõsasmaranate ümarad vormid. Pilku toetab kolme kurdlehise kibuvitsapõõsa marjade puna. Kui lund ei oleks, rõõmustaks ka aktiniidiate jalamil laiuv tipmine puksrohi vaataja silma, sest tema lehestik on läbi talve igihaljas.
Vilmorini pihlaka habras võra veranda vastas on härmatanuna väga dekoratiivne.
Verandaakendest paistab värd-jugapuu tumeroheline kuhil, millise taustaga raamib ennast talvel pronksja värvi omandanud harilik elupuu `Rheingold`. Pilti mahub ka värd-jugapuu taga kõrguva hollandi jalaka `Wredei` härmatanud okspitsiline vertikaalvorm. Tema kõrval paremal küünitab end ülespoole siberi kontpuu `Gouchaultii` tumepunaste selle aasta võrsete värvikas tihnik. Silmailu pärast tavatseb pererahvas neid alles kevadel harvendama hakata.
Maja suurest otsaaknast saab vaadata tagaaeda. Maitseka valge-kollase kuuri kõrval kõrgub hariliku elupuu `Yellow Ribbon` püstine sammas, mis mõjub temast veidi lühema ja rohelist rüüd kandva hariliku elupuu `Smaragd` kõrval suhteliselt päikeselisena.
Kolm nipponi enelat on neile kuhjunud lume all. Korrapäraseks lõigatud värdforsüütia lund ei kogu, kuid härmaehtes on temagi päris ilus.
Kastiku härmatanud pähikud nipponi enelate ees ulatuvad lumest välja ja on väga maalilised. Kolm mägimändi `Mops` harilike elupuude ees on talvel vaid kolm lumemügarat, seni kuni keegi neid lumest vabaks ei raputa. Tumerohelised okaskerad on taustal kõrguvate elupuude kollase ja rohelisega kokku panduna mõjus vaatepilt.

KEVAD.
Kui lumi ära sulab, avab oma igihaljaste lehtede vahel Vilmorini pihlaka all esimesed õied lõhnav kannike. (Sellel kannikesel on kombeks vahel ka keset talve õitseda, kui lumi soojalaine tõttu sulanud ja kraadiklaas plussis). Pikalehise kopsurohu `E.B. Anderson` valgekirjud igihaljad lehed pihlaka all on ka õiteta varakevadel dekoratiivsed.
Veranda kõrvale maja küljele ehitatud väikeses kiviktaimlas pakuvad kipslille ümber istutatud harilikud lumikellukesed ja kaukaasia hanerohu hõbehall lehevaip sümpaatset vaatepilti. Aprilli lõpus hakkab siin külluslikult õitsema helesinine kevadfloks `Blue Perfume`, kelle nimi ennast igati õigustab – kogu taime õitseaja on soojade ilmade korral aias tunda iiliti tema hõrku parfüümi.
Aprillis saab imetleda tipmiste puksrohtude `Green Carpet` leheilu aktiniidiate jalamil ja `Variegata` rohelise-valgekirjut pinnakatet hollandi jalaka all ning kirju liilia tärkavate pealsete ümber avanevad mitmekaupa sinna istutatud hariliku võrkiirise `Harmony` sügavsinised õied.
Aprillis alustab õitsemist maja lõunapoolses otsas kirju kadaka `Blue Star`sinakate põõsapallide ümber istutatud harilik drüüas. Tema valged „ülaseõied“ on kummalisena mõjuvaist drüüaselehtedest moodustunud pinnakattepantseri kohal suure pinnana väga ilusad.
Verandal istudes avaneb meeltülendav vaade tumerohelise värd-jugapuu ja kollase hariliku elupuu `Rheingold`taustale kerkinud hambulislehise priimula `Alba` lumivalgetele õiepallidele.
Pargiroosi `Maiden`s Blush` jalamil pistavad nina mullast välja kevadkrookus `Picwick` helesinistena mõjuvad õied.
Aprillis avavad pihlaka all oma õied pikalehine kopsurohi ja alpi epimeedium.
Praegu domineerivad siin jahedamad värvitoonid: valge-hõbehall- sinine - lilla
Mais tuleb tagaaeda värve juurde, kuna mai algul puhkeb värdforsüütiate `Week-End` päiksekollane õieõnnistus, mai keskel puhkeb poolvarjus pihlaka hõlma all rikkalikus õiekülluses harilik kullerkupp ja mai lõpupoole avab õied kuldne piimalill, mis on valgete kerapriimulate kõrval nagu suur kollane õitekera. Kurekell-ängelhein puhkeb uhkes üksinduses õitsele veel alles pealseid kasvatavate kobarpeade vahel. Tal on huvitava kujuga tuhmrohelised lehed ja õrnlillad haprad õied.
Osalt tumeroheliste nipponi enelate taustale ulatuvad kastikupuhmad on samuti juba dekoratiivsed. Neil on pikad kõrgusse pürgivad värvilised lehed.
Harilikult kullerkupult võtab õitsejärje üle tema kõrval kasvav hiina kullerkupp, kelle apelsinivärvides õiepuhmik on justnagu esimene suvekuulutaja. Oma lõhnavad valged õied avab eesaiast külgaeda väikest jalgväravat embav südajas aktiniidia. Üsna pea avab kreemika õievahuga üllatades õied Vilmorini pihlakas. Hollandi jalaka all hakkavad õitsema lumivalged suureõielised epimeediumid ja rohekasvalgete õitega tipmine puksrohi, Veranda lõunapoolses otsas rüütab sinna kuhjatud paari dekoratiivset maakivi kobarkivirik. Kohati on ta oma hõbehallidest kodarikest koosneva hõbeja vaibaga isegi noid kive katmas. Nüüd puhkevad pikkade varte otsas kreemikasvalged õiekobarad. Tagaaias on täies leheehtes hollandi jalaka `Wredei` rohekuldne sammas. Tema all on mai lõpuks oma kollased õied avanud hõberoheliste lehtedega koldnõges `Variegatum`.

SUVI:
Juunis kui öökülmad enam ei ähvarda, julgeb perenaine kiviktaimla kõrvale verandatrepile asetada suurematesse ja väiksematesse pottidesse istutatud toaküpressid, kes muutuvad selliselt paigutatuna justnagu osakeseks kiviktaimlast, mille paremal küljel just avab oma kollased õied pehme kortsleht.
Kiviktaimlas hakkab õitsema ka kivirik-kaljunelk, kes meenutab välimuselt pisut kipslille, kuid ei ole seda. Tema valgeõielist habrast olemust annab hästi edasi taime inglisekeelne nimetus baby-breath. Kui teised selle kiviktaimla taimed on valitud kas aroomi või asendamatu õieilu pärast, siis kivirik-kaljunelk hoopis pika õitsemisaja pärast. Ta roosad õrnad õied avanevad ükshaaval kuni sügiskülmadeni ja tema hapras olemuses on tabamatut lumma.
Aia tagumises osas avab pähikud teravaõieline kastik `Overdam` , roheliseleheliste värdforsüütiate taustal moodustavad tema roosa-valge-rohelisega segatud kirjud puhmad huvitava kontrasti. Terrassi puhkenurgast avaneb vaatlejale lausa panoraamvaade. Vasakul pool Vilmorini pihlakat sirutab poolvarjus oma õielehti lahti pruunikasroosa kirju liilia. Tema õite meeldivat aroomi lehvib sel aastaajal terves aias. Vilmorini pihlaka all varjus hakkab õitsema südajas tiarell – sümpaatne õhuliste õitega valge lill.
Tagaplaanil lõpetavad õitsemist hiina kullerkupud, esiplaanil hambulislehiste priimulate kõrval on oma kasvu täis kasvanud ja avab kollased õied ripsmelise metsvitsa `Firecracker` purpursete lehtedega puhmik, mis sobib hästi kokku tema taga kasvava hariliku elupuu `Rheingold` kollase rüüga.
Paremal on peenra eesserval täies leheehtes kahkjas iiris. Tema mõõkjad iiriselehed on jaherohelise ja valgetriibulised. Tema kõrval paremal avab esimese kuldse õie aed-päevaliilia `Stella de Oro` ja jätkab õitsemist kuni sügiskülmadeni. Siberi kontpuu ees avab indigosinised õied harilik iisop.
Pargiroosi ees puhkeb paremal pikaks ajaks õide tumesiniste õitega faasseni naistenõges ja vasakul villane nõianõges `Silver Carpet`.
Maja lõunapoolses otsas hakkavad õitsema kolm kaselehise enela `Thor` põõsapalli ja nende ees punaste õitega arendsi kivirik `Peter Pan`.
Selle peenra solist, värd-ebajasmiin, puhkeb õide juuni lõpus. Tema õite lõhn meenutab pisut metsmaasikaid.
Tagaaias kattuvad juunis valge õielumega kolm Nipponi enelat `Snowmound` ja külgaias kolm kurdlehist kibuvitsa `Rubra`roosade õitega.


Juulis avab tumerohelise värd-jugapuu ees oma õied sidrunkollane päevaliilia. Verandatrepil istujale avaneb keset suve eriti kaunis pilt:
Vasakul, terrassiastmetele paigutatud anumates toaküpresside taga kiviktaimlas puhkeb topeltõieline aed-kipslill `Rosenschleier` - taim, mis mõjub õitsedes roosakasvalge pitsikuhilana.
Otse ees puhkeb õitsele sidrunkollane päevaliilia, tema taga on taustaks tumeroheline värd-jugapuu. Üle jugapuu ulatuvad helesinised ja valgekirjud rikkalikud õiekobarad – see on värd-käoking `Bicolor`. Kauni värvikolmkõlaga sobib hästi kokku esiplaanil õied avanud lillakasroosa harilik murulauk.
Juuli lõpus hakkab värd-käokinga kõrval mahekollase värvilaiguna õitsema tiigerliilia `Citronella`, harmoneerudes oivaliselt ikka veel õitseva käokinga `Bicolor`pastellsiniste toonidega.
Tagaaias on suursündmus – õide puhkeb pargiroos `Maiden`s Blush`. Beebiroosad tugevasti lõhnavad täidisõied pleegivad juulikuu päikses küll lumivalgeks, kuid roosipõõsas on täies ehtes vähemalt kolm nädalat. Roosipõõsast paremal võib juulis näha avanemas tähklavendli siniseid õisi ja lavendli kõrval aed-raudrohi `Moonshine` kollaseid õiekobaraid.
Hollandi jalaka kõrval kõrgub punase angervaksa `Venusta` tumeroosa „mannavaht“, kelle ees hakkab juuli lõpus õitsema tumevioletne hiina astilbe `Vision in Red, mis harmoneerub punase angervaksa tunduvalt lahjema värvitooniga.
Juulis puhkevad külgaias õide viis põõsasmaranat `Lovely Pink`.
Augustis alustab õitsemist põõsasmaranate kõrval kasvav madal aster `Mariore`. Tema õied on punased.
Õide puhkeb terrassi vastas kasvav hiina astilbe `Pumila`, kelle roosadel pööristel on huvitav efekt – nad mõjuksid justnagu hõbedastena.
Aktiniidiate all avab tagaplaanil helekollased õied tanguudi kuldkepp ja esiplaanil lihtlehine astilbe `Sprite`, kelle lõheroosad ja haprana mõjuvad õiepöörised on tihedalt harunenud. Äraõitsenud kirju liilia enam mitte nii eriti dekoratiivsed pealsed varjab üha rohkem oma purpursete lehtedega laiutama hakanud ja augustis õitsele puhkev hambuline kobarpea `Desdemona`.
Pargiroosi kõrval tagaaias suunab oma kollased kobarõisikud taeva poole Veitchi kobarpea. Kobarpead ja tanguutia kuldkepp meelitavad aeda hulganisti liblikaid. Vilmorini pihlaka marjad hakkavad roosaks minema.

SÜGIS
Septembris puhkeb hollandi jalaka kõrval õide haruline lursslill `Atropurpurea`, lõhnav kannike alustab teist õitsemiskorda samuti septembris.
Siberi kontpuu sügisrüü peale esimesi öökülmanäpistusi on üleni kollane, forsüütiad kõrguvad tagaaias kollakasoranzina, ning maja lõunapoolses otsas kasvate kaselehiste enelate `Thor` lehevärvus võib olenevalt sügisest varieeruda oranžist kuni leekivpunaseni.

4 comments:

 1. Lõputöö iseloomustusse oli Herr. Vaasa märkinud: Aiakirjeldus on ideaalmaalilises stiilis.:)


  ReplyDelete
 2. ideaalmaaliline, hea väljend, lugesin ja mõtlesin, et kirjaneitsi ikka jääb kirjaneitsiks. ma ei oskaks ilmaski sedasi aeda kirjeldada ja kõik kirjeldatu on ju jumalast õige :D Nii ilus oli lugeda!

  ReplyDelete
 3. Milline stiil, millised taksonid!

  ReplyDelete
 4. Kõige rohkem jama oli mul tanguudi kobarpeaga. Peaaegu sama vintske kui kassitapp. Külvas poegi kuid ka igast juurekribalast arenes uus taim. Ärge seda kunagi lillepeenrasse pange. Megasümpaatne taim ja mesilastele ka meeldib, aga las kasvab teisel pool jõge. :)
  Pooli asju pole mul kunagi olnud, nimelt nõuti aiakoolis ühte, aga minu maitse oli teistsugune. Eks ma siis tegin plaani sellise nagu nad tahtsid. Sel ajal oli mul aias suurte püsilillede ja põõsaste katsetamise periood. Ja pool aiamaad oli üldse üles harimata.

  ReplyDelete